Wydarzenie

Czwarta rewolucja przemysłowa na IMF 2019

Ponad ośmiuset uczestników z wielu krajów świata, trzy panele podczas sesji plenarnej i dwieście prelekcji w trakcie piętnastu sesji tematycznych. To efekt dwudniowego Międzynarodowego Forum Górniczego, jakie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Międzynarodowe Forum Górnicze służyło przede wszystkim szerokiej dyskusji i wymianie doświadczeń związanych z wprowadzaniem przemysłu 4.0. Głównym tematem większości sesji tematycznych było bezpieczeństwo i efektywność wydobycia, a także rola węgla koksowego w światowej gospodarce. - Jednoznacznie powinno wybrzmieć, że surowce krytyczne są potrzebne, aby świat mógł funkcjonować. Pamiętajmy, że ich wartość będzie wzrastać, ponieważ są to zasoby nieodnawialne. Musimy je zatem efektywnie wykorzystywać – mówił uczestnikom konferencji prof. Józef Dubiński, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, a jednocześnie przewodniczący komitetu naukowego IMF 2019: - Działalność spółek, a szczególnie takich, jak Jastrzębska Spółka Węglowa jest jak najbardziej zasadna. 

Unia Europejska importuje rocznie około 40 mln ton węgla koksowego, którego największym unijnym producentem jest Jastrzębska Spółka Węglowa. - Zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych 25 - 30 lat nie uda się zastąpić koksu w procesie wytopu surówki w wielkich piecach, rynek na ten surowiec będzie się zwiększał, ponieważ będzie rosło zapotrzebowanie na stal. To oznacza wzrost zapotrzebowania na węgiel koksowy – podkreślał w Katowicach Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Paneliści wielokrotnie zwracali uwagę, że czwarta rewolucja przemysłowa odbywa się na naszych oczach i nie można jej zatrzymać. Prof. Józef Dubiński przekonywał, że nie należy się jej bać, tylko patrzeć w przyszłość z entuzjazmem: - Autobus z rewolucją przemysłową 4.0 już jedzie, trzeba do niego wsiąść i już podejmować zdecydowane działania. To między innymi robotyka i informatyzacja, należy to zaakceptować i tego się podjąć. Jeśli chcemy być nowocześni, musimy nauczyć się takiego myślenia i być entuzjastami, bo innowacje wymagają naszego zaangażowania – podsumował prof. Józef Dubiński.

Nowe technologie oraz innowacyjne rozwiązania są już stałym elementem górnictwa, będąc równocześnie ogromnym wyzwaniem dla całej branży. Nowoczesne projekty górnicze o wysokim stopniu innowacyjności pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa w kopalniach i poprawią ich wydajność.

International Mining Forum to impreza cykliczna, która odbywa się w różnych miejscach na całym świecie. Jastrzębska Spółka Węglowa po raz drugi była gospodarzem tej prestiżowej i ważnej konferencji.